Žemdirbiai ne prieš atliekų tvarkymą, bet už tvarką

Žemdirbiai ne prieš atliekų tvarkymą, bet už tvarką

Standartinė Raimundas » Sek Kov 28, 2010 8:13 pm

Įkėliau straipsnį iš laikraščio "Šiaulių kraštas" tiems, kad negali skaityti forumo diskusijų ŠKŪS nariams.

Apskrities ūkininkai pasiryžę malšinti finansinius ŠRATC–o apetitus
Praėjusią savaitę prie apskritojo stalo Šiauliuose posėdžiavę Ūkininkų sąjungos apskrities rajonų skyrių vadovai, kiti ūkininkai sutartinai pripažino naująjį "laukų mokestį" už šiukšles ydingu ir nusprendė siekti jo panaikinimo.
Antanas STAPONKUS
redakcija@skrastas.lt
Mokesčio akmuo po kaklu – nežinia už ką
Apskrities ūkininkai jau girdi raginimus susimokėti nuo ūkio dydžio priklausančią komunalinių atliekų rinkliavą, brukami konteineriai kaip ūkininkui, nors ūkininko kieme jie jau stovi, kaip ir visose sodybose.
Apskrities ūkininkų vadovai dviejų valandų diskusijoje piktinosi šiemet atsiradusia dar viena rinkliava, kurios, jų manymu, neįmanoma paaiškinti nei logiškai, nei paskaičiavimais.
"Pasėlių plotas – ne tas rodiklis, kuris apsprendžia ūkininko ūkyje susidarantį atliekų kiekį. Skirtingų šakų ūkiuose būna skirtingas atliekų kiekis. Niekas nesugeba paaiškinti, kas yra tos ūkininko ūkyje susikaupiančios komunalinės atliekos. Už pakuotės surinkimą ir utilizavimą mes jau sumokame pirkdami supakuotą prekę, kodėl vėl turime mokėti? Galiausiai, dabartinė rinkliavos sistema visiškai neskatina rūšiuoti atliekas, kompostuoti augalines atliekas vietoje, kaip tai daroma visoje Europoje", – diskusijos pradžioje kalbėjo Šiaulių krašto ūkininkų sąjungos vadovas Raimundas Juknevičius.
Viešosios įstaigos Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centro (ŠRATC) vadovų prašymu rajonų Savivaldybės jau praėjusį rudenį nustatė atliekų rinkliavas, priklausančias nuo ūkių ploto. Kilus dideliam ūkininkų nepasitenkinimui, sprendimai buvo peržiūrėti, rinkliavos paliktos tik stambesniesiems ūkininkams, jos gerokai sumažėjo. Šiais metais maždaug 400-500 ūkininkų kiekviename rajone turėtų sumokėti po 15-25 tūkstančių litų viename rajone.
Skaičiuoti sugebantys apskrities ūkininkai stebisi, jog konteineriai ir maišai šiukšlėms ŠRATC–ui kainuos netgi daugiau, nei visa rinkliavos suma. Šiaulių krašto ūkininkų sąjunga dėl nepagrįsto mokesčio raštu skundėsi Žemės ūkio, Aplinkos apsaugos ministerijoms, kitoms žinyboms. Šiauliuose buvo surengtas Seimo aplinkos apsaugos komiteto išvažiuojamasis posėdis. Tačiau iki šiol niekas nepasikeitė.
Pinigus plėšia... savi
Apskritojo stalo dalyviai labiausiai piktinosi tuo, jog,esą, nėra jokios už atliekas surenkamų lėšų panaudojimo kontrolės ir atskaitomybės. Ūkininkai vienas per kitą minėjo neūkiškumo ŠRATC–e faktus: išpūstas valdymo personalas, neįtikėtinai brangiai nuomojama technika, esanti galimybė prirašinėti gabenamų atliekų kiekius ir taip toliau.
"Kol kiekviena savivaldybė neišsiaiškins, kur tie pinigai nueina ir kiek jų realiai užtektų, tol rinkliava tik didės", – kalbėjo pakruojietis Alvydas Vasiliauskas. Plojimais sutikti Akmenės rajono ūkininkų vadovės, Žemės ūkio skyriaus vedėjos Julijos Juškienės žodžiai: "Kol rajonų merai ar Tarybos viešai nepaaiškins, kaip panaudojami surinkti mokesčiai, Tarybų sprendimai turi būti sustabdyti. ŠRATC–as rinkliavų sistemą kelis metus kūrė, aš tik du kartus tebuvau pakviesta". "Mes neturėtume net svarstyti – mokėti rinkliavą ar ne, kol nebus nuodugniai patikrinta ŠRATC–o veikla ir viešai išaiškinta", – pritarė joniškietė Lilijana Šermukšnienė.
"Jeigu mes dabar susitaikysime su šituo brukamu mokesčiu, po kurio laiko ŠRATC–as pareikalaus dar daugiau. Juk šitaip jau buvo su gyventojų mokesčiais už buitines atliekas", – kalbėjo ūkininkai.
Formaliai žiūrint, ŠRATC–as tik surenka gyventojų, įmonių, įstaigų atliekų mokesčius į savivaldybių kasas. Savivaldybės, gavusios ŠRATC–o atliktų darbų rajonuose aktus, atsiskaito su juo savo biudžeto lėšomis. Todėl savivaldybės suinteresuotos rinkliavų už atliekas sumomis.
"Šiaulių krašto" kalbintų teisininkų teigimu, tokią veiklą, kai atlygio reikalaujama ne už konkrečiai atliktą paslaugą, galima traktuoti kaip svetimų lėšų pasisavinimą. Tačiau Savivaldybės tarybos į teismą nepaduosi.
ŠRATC–o vadovas Raimundas Jakutis savivaldybių Tarybų posėdžiuose, svarstant sprendimus dėl "laukų mokesčio" aiškino, jog taikyti sutarčių su ūkininkais sistemos negalima, nes tuomet ūkininkas stengsis atsikratyti atliekomis, išversdamas jas pamiškėse ar gyvenviečių atliekų aikštelėse.
"Mane žeidžia, tiesiog siutina aiškinimas, jog ūkininkas išvers šiukšles pakelėse. Ūkininkai – padorūs žmonės. Aš tik noriu žinoti, kiek atliekų iš mano ūkio išvežė ir kiek tai kainavo", – piktinosi diskusijoje Pakruojo ūkininkų vadovas Alvydas Vasiliauskas.
Apskrities ūkininkų vadovai priėmė rezoliuciją, kad būtų sustabdyti rinkliavas nustatantys savivaldybių Tarybų sprendimai, būtų formuojama nauja, konkrečia paslauga grindžiama atliekų išvežimo iš ūkių tvarka.
UŽDARBIS: Kelmės rajono ūkininkų sąjungos vadovas Romas Docius: "Švedijoje atliekų perdirbėjai sumoka ūkininkui po 100 litų už toną, o čia – tiktai duok ir duok".
(Nuotr. Vasiliauskas Pakruojis 2568)
ATSKAITOMYBĖ: Pakruojo rajono Ūkininkų sąjungos vadovas Alvydas Vasiliauskas: "Jiems svarbiausia – pinigai. Jokios atskaitomybės, jokio svarstymo, kaip surenkami pinigai yra panaudojami".
TYLA: Radviliškio rajono ūkininkų atstovas Sigitas Petraitis: "Plėveles, kanistrus aš išvežu pats. Klausiu – ką aš turiu dėti į tą konteinerį? Niekas neatsako."
NEŽINIA: Joniškio rajono Ūkininkų sąjungos vadovė Lilijana Šermukšnienė: "Mūsų ūkininkai pinigus moka, jiems rūpi – už ką? Jie nesutinka mokėti, kol neišviešintas tų pinigų naudojimas".
ŠVARA: Akmenės rajono Ūkininkų sąjungos pirmininkė Julija Juškienė: "50–ies hektarų javų ūkyje per metus vienos tonos pakuotės nepririnksi. Tai už ką mokėti?"
MOKESTIS: Šiaulių krašto ūkininkų sąjungos pirmininkas Raimundas Juknevičius: "Turi būti ne kažkieno sumanyta rinkliava, o suderėtas atlyginimas už konkrečią paslaugą".
Raimundas
 
Pranešimai: 356
Nuotraukos: 323
Užsiregistravo: Tre Bir 24, 2009 6:54 pm

Grįžti į ŠKŪS Naujienos

Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 1 svečias

cron